10. výročie úmrtia kanonika Emila Scheimera

 

 

Prenasledovaný kňaz, mariánsky ctiteľ vdp. Emil Scheimer zomrel 4. februára 2007

 

Rodák z Banskej Hodruše (v súčasnosti Hodruša – Hámre) sa narodil 31. decembra 1923, pochádzal z rodiny siedmich chlapcov. Otec pracoval ako baník a matka bola školníčkou a upratovačkou kostola. Do ľudovej školy chodil sedem rokov v rodnej Hodruši. Osem rokov dochádzal pešo 10 km tam i späť do Gymnázia v Banskej Štiavnici. Počas zimy, ak bol sneh, sa dali použiť na cestu späť aj doma vyrobené lyže.

Od roku 1945 študoval teológiu v Bratislave. Počas štúdia mu zomrela matka. Za kňaza bol vysvätený v ťažkom období pre cirkev takmer tajne 6. mája 1950 biskupom Ambrózom Lazíkom. Odmietol vstúpiť do vzniknutej organizácie vlasteneckých kňazov, a preto bol poslaný do vojenského pracovného tábora. Tri a pol roka pracoval na rôznych prácach v českej Mimoni, v Míloviciach a inde. Zažil tu nielen ťažkú prácu, ale aj ponižovanie a nadávky. Ako hovorieval, len s dobrou mysľou a Božou pomocou sa to dalo prežiť.

V rokoch 1954 – 1957 pôsobil ako kaplán v Banskej Štiavnici. Osobne sa podieľal na oprave známej kalvárie, ktorú mal mimoriadne rád. Veď v tom období aj bola skvostom Banskej Štiavnice. Krátky čas pôsobil ako kaplán v Zlatých Moravciach a potom ako správca fary v Jedľových Kostoľanoch a vo Veľkom Záluží.

14. marca 1962 nastupuje ako správca fary v Topoľčiankach. Počas ťažkého obdobia pre cirkev mal zásluhu na každoročnej púti, ktorá sa v Topoľčiankach koná od roku 1686 v nasledujúcu nedeľu po sviatku Panny Márie Škapuliarskej (16. júl). Prekonával ťažkosti, ktoré každý rok pripravili vtedajší funkcionári. Zveľaďoval a udržiaval toto známe pútnické miesto, kde v dňoch púte príde niekoľkotisíc veriacich z celého Slovenska. Po roku 1989 zaviedol v predvečer Škapuliarskej púte sviečkový sprievod, ktorý sa koná po sobotnej omši od kostola do kaštieľa. Kňazi a doprovod prejdú do zámockej kaplnky a veriaci zostávajú na lúke pred priečelím kaštieľa. Tu si cez reproduktor vypočujú modlitbu litánií. Kňazi s doprovodom prichádzajú na balkón kaštieľa a najvyšší prítomný cirkevný hodnostár dáva požehnanie monštranciou so Sviatosťou Oltárnou zhromaždeným pútnikom.

Škapuliarska púť vyvrcholí v nedeľu niekoľkými omšami a koncelebrovanou biskupskou omšou na kalvárii v priestoroch cintorína.

Emil Scheimer bol správcom farnosti v Topoľčiankach do 1. augusta 2004, teda 42 rokov.

Zomrel 4. februára 2007 v Zlatých Moravciach, pochovaný je v Topoľčiankach.

Bolo mi cťou 45 rokov osobne poznať tohto vzácneho kňaza a z jeho spomienok a rozprávania spracovať monografiu Reminiscencie kanonika Emila Scheimera.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
september 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Počet návštev

TOPlist