A Vy ste sa ako hrali? (2. časť)

 

 

„Okoštujeme omšové?“ „Nuž, skúsime!“ „Fúha! Také kyslé, ako to len môžu piť?“ Piati ho pijú dodnes

 

Miništranti a omšové.

V tých časoch sa mohlo miništrovať až po 1.sv. prijímaní. Kňazi na dôchodku slúžili omše ešte predkoncilovo – chrbtom k ľudu, čelom k oltáru. Rôzne nezrovnalosti riešili na mieste a rázne.

Mali sme takého dobráka, dôchodcu kostolníka, Kalmanka. Naučil nás zvoniť, zozváňať, vyzváňať aj zatrhovať. Vedeli sme, kde je schovaný kľúč k veži a hrdina bol ten, kto dokázal sám vyjsť na vežu a vyzvoniť.

Miništrovali sme nielen na omši, litániách, krstoch, ale aj pohreboch. Zadarmo. Len za pohreb bola koruna. Často sme otravovali v sakristii (u nás v zákrestii) veľmi zavčasu.

V skrini, kde sme mali miništrantské šaty bolo všeličo: uhlie do kadidla, tymián a v malých alpových fľaštičkách aj omšové víno.

Bolo pred pohrebom a bolo zima. Kalmanko chystali sviečky v kostole. „Okoštujeme omšové?“ „Nuž, skúsime!“ „Fúha! Také kyslé, ako to len môžu piť?“

Skutočne bolo pre náš detský jazyk strašne kyslé. Prišli aj mladí miništranti. Dostali tiež – aby nežalovali. Fľaštičku sme naplnili vodou, dali na miesto a skriňu zavreli. Pohreb prebehol ako sa patrí, ešte zádušná a hotovo. Po baránkovi to zrazu prišlo. Pán farár vypil, položil kalich a bác. Padlo také zaucho, že driemajúce babky v šiestej rade sa trhli. Teda, tie čo ešte počuli. Kamarát bol červený od zaucha aj od hanby.

Inak sa nič nedialo, len víno odvtedy zamykali. Neviem načo. Veď bolo kyslé. Niektorým chlapcom však asi zachutilo.

Piati ho pijú dodnes. (kňazi)

Verím však, že dnes už bez strachu a vo viere.

 

Text a foto: ICLic. Mgr. Ing. Jaroslav Dubec, Žitavany

Miroslav Kráľ
Kalendár
september 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Počet návštev

TOPlist