Bazilika Božieho hrobu

Image00005

 

Je po celý rok navštevovaná pútnikmi z celého sveta a to zvlášť vo veľkonočnom období

 

 

Nesporne najposvätnejším chrámom kresťanského sveta je Bazilika Božieho hrobu v Jeruzaleme. Pod jej kupolami sa nachádza Golgota, kde bol Ježiš Kristus ukrižovaný a aj svätý hrob, z ktorého vstal zmŕtvych. Aj táto bazilika má svoju históriu. Keď v roku 326 svätá Helena, matka Konštantína Veľkého, s pomocou kresťanov našla v podzemnej jaskyni pod Golgotou svätý kríž, cisár Konštantín dal postaviť veľkolepú baziliku. Pod jej strechou sa nachádzali tri posvätné miesta: Gogota, svätý hrob a jaskyňa, v ktorej našli svätý kríž. V tých časoch kresťanstvo rozkvitalo a sľubne sa šírili rady pútnikov, prichádzajúcich na tieto posvätné miesta. V roku 614 vtrhli do Svätej zeme Peržania, zmocnili sa Jeruzalema a zničili aj baziliku. Svätý kríž odvliekli do Perzie. Cisár Herakleius neskôr perzského kráľa porazil a prinútil Peržanov kríž vrátiť. Žiaľ tým sa neskončili hrozivé dejiny tejto vzácnej svätyne. V roku 1009 krutý egyptský kalif Hakem zničil obnovenú baziliku. V nasledujúcom storočí v rokoch 1130 – 1149 križiaci znovu postavili Baziliku Božieho hrobu, ktorej podoba sa zachovala do dnešných dní. V roku 1809 požiar veľmi poškodil baziliku a opravy dodnes neboli skončené.

Vstúpme do baziliky. Hneď za hlavným vchodom sú schody na Golgotu. Samotná Golgota je rozdelená dvoma mohutnými stĺpmi na dve kaplnky. Vpravo z južnej strany je katolícka kaplnka, ktorú zrekonštruovali v roku 1937. Jej steny ozdobujú mozaiky, zobrazujúce utrpenie Ježiša Krista, ako ho pribíjajú na kríž. Vľavo na severnej strane je kaplnka gréckej ortodoxnej cirkvi, v ktorej sa nachádza miesto, kde stál kríž. Označuje ho strieborný znak ohniska s vyžarujúcimi lúčmi.

Vráťme sa na prízemie baziliky, kde hneď za jej hlavným vchodom je podlhovastý kameň, na ktorom je obdĺžniková mramorová doska. Nad ňou visia lampy charakteristického orientálneho tvaru a na oboch stranách stoja veľké svietniky.

Je to kameň, na ktorom ležalo telo Pána Ježiša, keď ho zložili z kríža, pomazali voňavými olejmi, zavinuli do plachiet a odniesli do hrobu, ako to opísali všetci štyria evanjelisti. Ani toto miesto neobíde žiadny pútnik.

Kaplnka Božieho hrobu je ďalším posvätným miestom v bazilike. Súčasnú kaplnku postavili pravoslávni Gréci v roku 1810 po spomínanom požiari, ktorý poškodil baziliku. Kaplnka stojí v strede rotundy, olemovanej osemnástimi mohutnými stĺpmi a nad ňou sa klenie obrovská kupola. Svätý hrob tvoria dve malé miestnosti. Kaplnka Anjela je vytesaná do skaly pred vchodom do hrobu. V nej sa nachádza kamenná lavica, na ktorej videli tri ženy anjela, ktorý im oznámil, že Ježiš vstal zmŕtvych. Kaplnka Božieho hrobu je bohato vyzdobená reliéfmi, obrazmi, veľkými svietnikmi a visiacimi lampami. Jej malé rozmery však nedovoľujú pútnikom zotrvať v nej dlhšie, lebo sa tam zmestí iba málo osôb. Pred kaplnkou vždy čakajú zástupy ľudí.

Západne od Božieho hrobu je katolícka kaplnka františkánov pripomínajúca zjavenie Krista svojej Matke.

V bazilike sa nachádza aj už spomínaná jaskyňa, v ktorej sa našiel svätý kríž. Dostaneme sa do nej po schodoch, kde je teraz Kaplnka svätej Heleny, ktorá sa zaslúžila o výstavbu baziliky, ako aj o objavenie svätého kríža. Oltár v jaskynnej kaplnke je na úpätí veľkej skaly Golgoty.

Bazilika Božieho hrobu je po celý rok navštevovaná pútnikmi z celého sveta a to zvlášť vo veľkonočnom období. Bazilika býva v noci zatvorená, ale cez Veľký týždeň sa obrady a pobožnosti konajú v rôznych jazykoch sveta až do neskorých nočných hodín. Na Veľký piatok mnohí pútnici zotrvajú v bazilike v modlitbách po celú noc.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

1. a 2 .foto – Krížová cesta v súčasnosti

3. a 4. foto – Večeradlo

5. foto – Bazilika Božieho hrobu

6. foto – Pred Kaplnkou Božieho hrobu

7. foto – V Kaplnke Božieho hrobu

Miroslav Kráľ
Kalendár
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Počet návštev

TOPlist