ĽUDia v KDH čakajú vážnu zmenu, inak nebudú voliť KDH. Dvaja podpredsedovia KDH by nemali kandidovať. Orava musí mať svoje zastúpenie na prvých miestach kandidátky

KDH001

 

Slúžiť druhým, nie slúžiť si druhými…. Jednota je darom, nie je to niečo, čo môžeme nasilu alebo zákonom nanútiť

 

 

Mnoho je už napísané v nadpise. Ale už toľko sa napísalo a niektorými to vôbec nepohne, akoby tie žiadosti a reakcie našich členov a sympatizantov sa ich vôbec netýkali. Kam to niektorí chcú dohnať? Až na pokraj nezvoliteľnosti KDH do parlamentu? V členskej základni KDH to vrie.

ĽUDia KDH, ktorí tradične odovzdávajú KDH hlasy už 25 rokov, hovoria jasnou rečou: „DOSŤ!“.

Niekedy to vyzerá, ako keby niektorí predstavitelia KDH boli z inej planéty. Keď ich chvália, tak sa usmievajú, keď im nadávajú, tak sa usmievajú, keď hádžu nad nimi rukou, stále sa usmievajú, keď im kývajú, stále sa ako priblblí usmievajú. Z KDH sa vytráca súdnosť.

Vážny problém nastal, keď do KDH vstúpila skupina ľudí, ktorí s KDH nemajú absolútne nič spoločné, dokonca za pár eur naviac pôjdu bez problémov už od zajtra robiť aj ústredných tajomníkov do MOSTu-HÍD. Z KDH sa absolútne vytrácajú emócie a nadšenie.

Žiaľ, mnohé rozhodnutia a následne postupy z KDH postupne vyháňajú aj zodpovednosť a slušnosť. Kto si dovolí povedať iný názor, je hneď napádaný, že je rozvracač, že narúša jednotu. Teraz začnú farizeji nôtiť o jednote. Neviem, či myslia budovu, kde KDH sídli, alebo myslia Jednotu spotrebné alebo obchodné družstvá.

Ozaj, čo je to vlastne JEDNOTA?!

Opäť si pomôžem slovami Svätého Otca Františka, ktoré predniesol v nedeľu 20. septembra 2015 v havanskej katedrále zasvätenej Nepoškvrnenému Počatiu Panny Márie a sv. Krištofovi: „Veľmi často sa zamieňa jednota s uniformnosťou, s tým, že všetci robia, cítia a konajú rovnako. Toto nie je jednota, ale homogénnosť. To znamená zabiť život Ducha, zabiť charizmy, ktoré on rozdal pre dobro svojho ĽUDu. Jednota je ohrozovaná vždy, keď chceme, aby ostatní boli na náš obraz a podobu. Preto je jednota darom, nie je to niečo, čo môžeme nasilu alebo zákonom nanútiť.“

ĽUDia v KDH čakajú vážnu zmenu, inak nebudú voliť KDH. Počujem to denne a v poslednej dobe aj stokrát denne. Ak sa s tým nedokáže vysporiadať Rada KDH, je tu možnosť protestného zhromaždenia pred budovou, kde sídli KDH, mimoriadny Snem KDH, toto počúvam denne od nespokojných. Na jednej strane ma teší, že sú v KDH ešte ĽUDia, ktorí chcú o KDH zabojovať, chcú zabojovať o to KDH, ktoré sme pred 25 rokmi zakladali. Na druhej strane je mi do plaču, ako vidím, kam KDH niektorí nasmerovali, ako im je jedno, čo si ĽUDia v KDH myslia, čo prežívajú, ako žijú, hlavne že sa oni dostanú ku válovu, zameraní sú len na seba a do seba. „Veď aj tak dostaneme 8 %!“

Dvaja podpredsedovia KDH by nemali kandidovať. Aspoň dvaja podpredsedovia KDH by sa mali venovať činnosti hnutiu a viac sa venovať hlavne členskej základni a našim sympatizantom. Mali by vytvárať sociálno-právne poradenstvo a väčšiu pozornosť a pomoc venovať ĽUĎom. Prvý od západu po stred a druhý od stredu po východ. Podľa spravodlivosti by to mali byť podpredsedovia, ktorí vďaka KDH už viac dostali, ako mu odovzdali. Myslím si, že by si ĽUDia, KDH-áci, takúto pozornosť zaslúžili. Ktorí podpredsedovia KDH? Ján Hudacký a Július Brocka.

Orava je pre KDH jeden z mála regiónov ako takých, kde KDH získavalo vždy najviac percent. Námestovo 19,99 % KDH v okrese, Tvrdošín 18,66 %, Dolný Kubín 17,28 %. Ak predsedníctvo toto nevidí a nechce vidieť, tak niečo nie je v poriadku. Orava na kandidátke do NR SR musí mať vážne zastúpenie, a to do 10-teho – maximálne 15-teho miesta, inak Orava už KDH voliť nebude. A zachytávam vážne upozornenia, že niektorí Oraváci chcú naopak spustiť protikampaň, aby ĽUDia nevolili KDH.

V sobotu 24. októbra 2015 nás čaká v Trnave veľmi zodpovedná činnosť, činná zodpovednosť a otvorenosť. Lebo nejde len o tých možno prvých 15, o tých ďalších, ktorým sú za to vďační, o tých, ktorí budú vďační tým vďačným, ale tu ide o ĽUD KDH, o ĽUD Slovenska, o ĽUD tohto sveta. Jedno s druhým súvisí, má prepojenie či už odhora dolu alebo naopak. Ide tu v prvom rade na Rade o „službu“.

Svätý Otec František 20. septembra 2015 pri svätej omši na Námestí Plaza de la Revolución José Martí v Havane povedal: „Slúžiť druhým, nie slúžiť si druhými… Veľkosť ĽUDu, národa, veľkosť ĽUDskej osoby je vždy založená na tom, ako slúži krehkosti svojich bratov. V tomto nachádzame jeden z plodov opravdivej ĽUDskosti. Pretože, drahí bratia a sestry, kto nežije pre službu, neslúži životu.“

Mgr. Miroslav Kráľ predseda OC KDH v Zlatých Moravciach, člen Rady KDH a zakladateľ ĽUDu KDH

„Nech nám v našej snahe Pán Boh pomáha.“

FOTO: Miroslav Kráľ počas púte vlakom zo Zlatých Moraviec do Šaštína. (FOTO: archív autora)

Nové Noviny Centrum tu otvor>>

Nové Noviny centrum na FB tu otvor>>

NNC – Nové noviny Centrum tu otvor>>

6 reakcií na ĽUDia v KDH čakajú vážnu zmenu, inak nebudú voliť KDH. Dvaja podpredsedovia KDH by nemali kandidovať. Orava musí mať svoje zastúpenie na prvých miestach kandidátky

 • vlado povedal:

  Perfektný článok Mirko. Áno, KDH, alebo lepšie povedané vrcholní predstavitelia KDH, sú zahľadení sami do seba, nevnímajú realitu, nepočúvajú stále viac svojich nespokojných voličov. KDH je naozaj na prahu zvoliteľnosti, alebo snáď niekto verí pochybným prieskumom ? 8 percent ! je už dnes utopistické číslo, skôr je to len zbožné prianie súčasného vedenia KDH. Bohužiaľ aj vo vedení KDH sú len ľudia a je ľudskou vlastnosťou bažať po moci, držať sa funkcií až do poslednej chvíle, ako to len bude možné. Náprava v KDH sa nedá urobiť sebareflexiou ľudí vo vedení, oni to sami nedokážu, nápravu budú musieť urobiť ľudia, ktorí majú odvahu postaviť sa neschopnému vedeniu.

 • Marianna Kianičková povedal:

  Mirko, potvrdzujem tvoje slova. Denno denne pocuvam ze tych starych zabetonovanych volit uz nebudu.Je velmi smutne,ze pre Oravu sa na kandidatke na zvolitelnom mieste nenajde ani jedno. My sme potrebni len na hlasovanie. Necudujme sa preto ak v parlamentnych volbach poklesne na Orave percento volotelnosti KDH.

 • Ivan Vojtaššák povedal:

  Blahoželám k presnej analýze a podnetnému článku. Je to dobre aby sa situácia medzi nami – kresťanmi a našimi predstaviteľmi vo verejnej sfére riešila. Situáciu vidím tak to: v dobe jednotného komunistického systému ktosi povedal že pre dosiahnutie zdravej a usporiadanej spoločnosti je vážna sila opozície. Žiaľ, doteraz sme na silu post komunistom nedorástli. Ale robíme čo vieme a čo môžeme. Hovoríme že vychádzame zo sociálnej náuky, a pritom kňazi učia o nej poslancov „sociálnej demokracie“ – my sme dosť podkutí. Hovoriť o nej vieme – viď TV LUX – ale zauímať sa o členskú základňu a regionálne štruktúry – na to asi nám nezvyšuje čas. Pred voľbami budeme mať letáky do schránok – ale nebude ich mať kto rozšíriť a tak ostanú na kope v sklade. …

 • Vlado povedal:

  Slúžiť druhým,nie slúžiť si druhými…..
  Rozhodne plne kvitujem tento článok o súčasnom vedení KDH,žiadna konverzia.
  V KDH som od roku 1990 ,celá naša rodina dáva svoj hlas pri voľbách KDH.lenže na kandidátke do parlamentných volieb sú tam tí istí,ktorí majú zabetované svoje miesta,majú postarané o svoje rodiny,problémy iných nás nezaujímajú,hlavne,že budeme mať 8% a do parlamentu sa dostaneme a to nám stačí……

 • Mian Durica povedal:

  Kto pozorne sleduje vývoj v európskych štátoch, musí konštatovať že to „K“ v názve politickej strany, ktoré bolo účinné 20. storočí, už približne od poslednej štvrtiny uplynulého storočia strácalo a stratilo príťažlivosť voličov. Dnešný volič neverí tomuto „K“, ale chce mať v rukách politický PROGRAM, ktorý ho presvedčí. Príklad inteligentného socialistu to dokazuje aj na Slovensku. Fico jediný napodobnil Andreja Hlinku so získom vyše 30 % voličov.

 • Luboš Ivan povedal:

  Z kresťanského pohľadu má byť politika službou ľuďom , z pohľadu médií / napr. moderátor TA3 ktorý ovplyvňuje verejnú mienku/ je politika boj o moc. Veľakrát mám pocit že boj o moc vytláča službu ľuďom. Čiže politika vytláča politiku. Súhlasím s tým, že je v spoločnosti veľký problém vypočuť a pouvažovať nad názorom , ktorý protirečí tomu „správnemu“. No nesúhlasím s tým, ak sa medializuje problém, ktorý je riešiteľný na verejných sieťach. Rozbroje na verejnosti znižujú dôveru a ľahko sa môže stať že ak sa nič nezmení preferencie poklesnú, no ľahko sa môže stať i to, že zverejňovanými rozbrojmi sa zníži dôvera a preferencie klesnú aj po zmene ľudí. Politika by mala byť službou ľuďom a nie boj o moc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Počet návštev

TOPlist