Môže byť v politickej funkcii charakterný a poctivý človek?

 

Mnohých čestných ľudí zarazil spôsob, ako sa súčasní politici zbavili skutočne charakterného a čestného človeka!

 

 

Veľmi ťažká otázka, ale pomerne ľahká odpoveď v politickej situácii na Slovensku.

„Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť!“, „Politika je pánske huncúctvo“ a mohli by sme napísať aj ďalšie príslovia či výroky o politike. Skutočnosť, o ktorej chcem písať, výstižne vyjadruje prvé príslovie.

Mnohých čestných ľudí zarazil spôsob, ako sa súčasní politici zbavili skutočne charakterného a čestného človeka, akým je, dnes už bývalý predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa, Ondrej Krajňák. Počas svojej funkcie nekompromisne odhaľoval zločiny komunizmu. To sa nepáčilo bývalým komunistom, teraz mnohým poslancom NR SR, ktorí sú z kritického rozprávania o komunizme otrávení, a tak hľadali spôsob ako to zastaviť, ako zastrašiť, ako zbaviť kritikov komunizmu funkcie, aj zmenou zákona.

Generálny tajomník Asociácie európskych novinárov Tibor Macák o tom písal v KN 22/2017 aj takto: „Tento brachiálny zásah vládnej moci, v ktorej už azda niet osoby so zdravým čo len jedným chrbtovým stavcom – ak tam vôbec ešte nejaký má -, len dokazuje, že už sa neštíti ničoho. Toto je ozaj možné asi len na Slovensku.“

PaedDr. ThDr. Ondrej Krajňák, PhD. po absolvovaní stredoškolských štúdií sa počas komunistického režimu aktívne zapojil do práce podzemnej cirkvi najmä medzi mládežou. Po páde komunizmu absolvoval vysokoškolské štúdium na RKCMBF Univerzity Komenského v Bratislave. Doktorandské štúdiá absolvoval na Katolíckej univerzite sv. Jána Pavla II. v Lubline v Poľsku a na Katolíckej univerzite v Ružomberku so zameraním na spoločenskú komunikáciu a masmédiá.

Pôsobil v Slovenskej televízii a v katolíckej televízii LUX. Pripravoval viac televíznych relácií, spracoval desiatky filmov a publikoval mnoho článkov, v ktorých poukazoval na nezákonnú činnosť v komunistickom období.

Od roku 2003 pôsobil v ÚPN ako filmový dokumentarista a režisér filmov s námetom o prenasledovaní ľudí, ktorí za komunizmu nevinne trpeli vo väzení. Spolupracoval na výrobe 15 dokumentárnych filmov, ktoré mapujú obdobie neslobody.

Autorsky a režijne sa podieľal na tvorbe dokumentárneho filmu „Sviečková manifestácia“.

Vo februári 2013 bol v NR SR zvolený za predsedu Správnej rady ÚPN. Prácu vykonával s jeho príznačnou poctivosťou a svedomitosťou. Nikdy sa nezmieril s komunistickou minulosťou a hlavne s tými, ktorí spolupracovali s bývalou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) a ako tajní spolupracovníci informovali ŠtB často aj o svojich priateľoch a spolupracovníkoch.

Založil a spoluautorsky sa podieľal na medzinárodnej filmovej prehliadke pod názvom „Festival slobody“.

Za prínos v oblasti kresťanskej kultúry bol v roku 2015 ocenený Konferenciou biskupov Slovenska cenou Fra Angelico.

Je mi cťou osobne sa poznať s Ondrejom Krajňákom, s charakterným, poctivým a vzdelaným človekom. A takýto nie je v politike žiadúci, pretože plne platí horeuvedené príslovie „Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť!“

Ako odvolať takéhoto človeka z funkcie zákonne? Jednoducho, zmení sa zákon! A tak došlo k účelovej zmene zákona len preto, aby mohol byť z funkcie odvolaný charakterný a poctivý človek.

Tibor Macák mal pravdu, toto je ozaj možné aj v 21. storočí len na Slovensku.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Počet návštev

TOPlist