O dva mesiace 90-ročný katolícky kňaz na Machulinskej dvadsiatke

Z Bruselu prichádza už v piatok lietadlom do Viedne. Večer ho už vidíme v Machulinciach na sv. omši. V nedeľu koncelebruje bohoslužbu a vždy aj pozdraví veriacich, čiastočne aj v slovenčine

Cestný pretek Machulinská dvadsiatka má už svoju 34-ročnú históriu. V tomto roku 34.ročník Machulinskej dvadsiatky bol v sobotu 2. decembra. Počasie bolo chladné ale slnečné. Trať z Machuliniec cez Obyce na Jedľové Kostoľany a späť bola mokrá.

V žiackych kategóriách na kratších tratiach bežalo 95 detí z toho 42 z materskej školy a v predškolskom veku.

Na 6 km z Machuliniec do Obýc a späť pretekalo 42 bežcov z toho 10 dorastenci, 5 dorasteniek a 27 rekreačných bežcov, z čoho bolo 5 žien a 22 mužov.

V behu na 6 km bol medzi pretekármi aj 89-ročný katolícky kňaz z Belgicka Viktor Vanderplas. Na Machulinskej dvadsiatke sa zúčastnil už 27-krát. Do roku 2010 bežal trať na 20 km, od roku 2011 beží trať 6 km a aj v tomto roku bol najstarším pretekárom.

Na 6 km bol najmladším bežcom Adam Kasan (2008) z Tekovskej Breznice s časom 00:34,30. Najrýchlejší na 6 km bol rekreačný bežec Martin Žigo, s časom 0:21,43 hod.

V hlavnom preteku na 20 km bežalo 88 bežcov, z toho bolo 13 žien. Víťazom sa stal Matúš Kompas, AO Šaľa s časom 1:08,28 hod. Najstaším pretekárom na 20 km bol Ján Demeter (1943) v cieli s časom 1:53,00 hod.

V kategórii žien bola najrýchlejšia Katarína Bátovská, AK Tlmače s časom 1:26,45 hod.

Vystúpenie dychovej hudby, príchod Mikuláša na koči a tombola sa už stali neodmysliteľnou súčasťou Machulinskej dvadsiatky.

Organizátormi Machulinskej dvadsiatky je Obecný úrad Machulince a Slovenský orol. Záslužnú prácu vykonávajú každoročne aj mnohí dobrovoľníci a sponzori podujatia.

Na fotografiách vidieť pátra Viktora Vanderplasa aj z predchádzajúcich ročníkov. V tomto roku mal symbolické štartovné číslo 90.

Z Bruselu prichádza už v piatok lietadlom do Viedne. Večer ho už vidíme v Machulinciach na omši. V nedeľu koncelebruje bohoslužbu a vždy aj pozdraví veriacich, čiastočne aj v slovenčine, ale viac cez tlmočenie.

Vždy sa teší, že príde aj na budúci rok a tak prináša pokoj a dobrú zvesť v predvianočnom adventnom období.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince