O prvom prezidentovi Československej republiky

 

O pobyte T. G. Masaryka v Topoľčiankach sa zaujímal aj veľvyslanec USA na Slovensku Adam Stering /viď fotografiu/.

 

 

O prvom prezidentovi Československej republiky

Pri 100. výročí vzniku Československej republiky si viac ako inokedy pripomíname prvého prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka aj preto, že za svoje letné sídlo si zvolil Topoľčianky.

Prezident T. G. Masaryk, * 7. marec 1850 Hodonín, +14. september 1937 Lány,

doktor filozofie, univerzitný profesor, vedec, bol prezidentom Československej republiky v rokoch 1918 až 1935.

Do Topoľčianok prišiel prvýkrát v roku 1923 a potom chodil na letný pobyt pravidelne každý rok až do roku 1933, kedy sa mu zhoršil zdravotný stav. V Topoľčiankach nebol deň, dva, ale mesiac až tri mesiace.

Napísali o T. G. Masarykovi

Český spisovateľ Karel Čapek, ktorý v Topoľčiankach napísal známe Hovory s T. G. M., kde čítame :

„T. G. Masaryk po príchode do Topoľčianok vždy pookrial. Miloval leto s jeho búrkami a horúčavou, ktorá zlatila polia na okolí a strapcom hrozna pridávala sladkosť medu. Z politika sa opäť stal človek väčšmi filozofujúci, ktorý sa rád zabudne v knižnici, či zatúla sa aj do najvzdialenejších kútov parku pešo alebo na koni.“

Jozef Vodrážka, vtedajší notár v Topoľčiankach

„Keď došiel vlak s pánom prezidentom na malé, bohato ozdobené nádražie v Topoľčiankach a objavila sa impozantná postava, pritom však otcovská dobrosrdečná tvár nášho drahého hosťa, vítali sme ho s úprimným jasotom. Je pochopiteľné, že v obci nastal ruch. Na uliciach sa striedali skvostné autá, pestré a úhľadné uniformy vojakov hradnej stráže a četníkov. Do Topoľčianok prichádzali návštevy nášho pána prezidenta, cudzí hodnostári, prišla celá vláda nášho štátu a iní vzácni hostia.

Každý deň pobytu pána prezidenta znamenal pre Topoľčianky sviatok„.

Veselé príhody

Jozef Vodrážka spomínal aj príhodu s tanečnými zábavami, ktoré bývali v jedálni v budove hradnej stráže. Okná boli v lete pootvárané aj v kaštieli, kde bol ubytovaný prezident a jeho doprovod. Niekto upozornil notára, aby zábavy zakázal, lebo rušia prezidenta. Notár tak aj urobil. Pri stretnutí sa T. G. Masaryk spýtal notára, prečo už nebývajú tanečné zábavy, že mu tá hudba a spev chýbajú. Tak sa zábavy obnovili.

Na týchto zábavách nechýbal ani prezidentov syn Ján. On sám sa ubytoval v kaštieli na prízemí, hneď vedľa bočného vchodu, aby svojím neskorým príchodom nerušil otca a ostatných. Údajne do svojej izby preskakoval aj cez okno.

Prezidentský apartmán bol na prvom poschodí vo východnom krídle. Vedľa apartmánu býval prezidentov osobný lekár.

Pán prezident chodieval často na koni a niekedy sa zastavil aj pri ženičkách na poli. Vždy ho sprevádzali dvaja strážcovia na koňoch. Viackrát sa im prezident stratil, často úmyselne. Pristavil sa pri babke, ktorá okopávala zemiaky, trochu sa porozprávali a odklusal ďalej po poli. Po chvíli pricválali dvaja strážcovia v uniformách a babky sa pýtali, či nevidela takého a takého. Babka sa zatvárila ako hlúpa, že ona nikoho nevidela. Tak sa pobrali ďalej. Keď sa po hodnej chvíli vracal prezident na koni, babka bežala za ním s krikom: „Pánko, utekajte a skryte sa, lebo vás hľadajú dvaja žandári, chytia vás a bude s vami zle.“ Masaryk sa vraj zasmial a babka dlho ukazovala okrúhly peniaz, čo dostala od samotného prezidenta.

O pobyte T. G. Masaryka v Topoľčiankach sa zaujímal aj veľvyslanec USA na Slovensku Adam Stering /viď fotografiu/.

Text: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Foto: Archív O. Valacha, fotky upravené P. Čepčekom – BEST FOTO

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Počet návštev

TOPlist