Odhalenie pamätnej tabule

 

Ján Maholányi (barón Johanes de Maholányi, barón Ján z Machuliniec) *1.10.1635 – + 11.4.1699

 

 

V obci Machulince bola v nedeľu 18. októbra 2015 na budove kultúrneho domu odhalená pamätná tabuľa z príležitosti 380. výročia narodenia Jána Maholányiho (významná osobnosť Uhorska, kancelár cisára Leopolda I.). Na slávnosti bol prítomný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja doc. Ing. Milan Belica, PhD., Mgr. Miroslav Kráľ, predseda OC KDH Zlaté Moravce, starosta obce Bohumil Bielik, poslanci OZ a občania obce. V rámci slávnosti vystúpil Folklórny súbor Kamenec a Dychová hudba Machulince.

Pamätnú tabuľu odhalil autor článku PaedDr. Ondrej Valach, ktorý sa podľa slov starostu obce Machulince, najviac pričinil o odhalenie pamätnej tabule. Na slávnosti pán Ondrej Valach vlastnými slovami veľmi pútavo priblížil život a pôsobenie baróna Jána z Machuliniec.“ doplnila redakcia stránky.

Po odhalení pamätnej tabule prebiehal v sále kultúrneho domu 6. ročník folklórneho podujatia Spievame si pre radosť. Okrem domáceho Kamenca vystúpila aj FS Topoľnica z Topoľčianok a Briežok z Jedľových Kostolian.

Ján Maholányi (barón Johanes de Maholányi, barón Ján z Machuliniec) *1.10.1635 – + 11.4.1699

Najčastejšie sa v historickej literatúre vyskytuje meno v tvare Ján Maholányi, barón Johanes de Maholányi, a uvádza sa aj barón Ján z Machuliniec, menej Ján Machulinský.

V staršej kronike obce sa uvádza, že Machulince založil gróf Maholány, podľa ktorého boli Machulince pomenované. Po dlhšom hľadaní v rôznych historických prameňoch sa zistilo, že Ján Maholányi skutočne žil v rokoch 1635 – 1699 a podľa jeho mena sa narodil v Machulinciach. Obec nebola podľa neho pomenovaná, ale on mal meno podľa obce, v ktorej sa narodil, lebo v minulosti sa priezviská používali menej.

Ak chceme písať a hovoriť o Jánovi Maholányim, musíme spomenúť najznámejšieho rodáka Požitavia, ktorým je Juraj Selepčéni – Pohronec (1595 – 1685), ostrihomský arcibiskup, uhorský primas, miestokráľ Uhorska, tekovský župan, ktorý sa narodil v Slepčanoch. Pochádzal zo šiestich detí (Agáta, Zuzana, Kristína, Juraj, Michal, Lucia), ktorých rodičia zahynuli počas tureckých nájazdov na Požitavie.

Zásluhou arcibiskupa (neskoršie kardinál) Petra Pázmaňa sa Juraj dostal na štúdia, sestra Agáta sa ako 10 – 12 ročná dostala do služby istého gazdu v Machulinciach, kde robila pastierku a iné práce. V Machulinciach sa vydala za syna malého roľníka, ktorého priezvisko nepoznáme. (V tom období sa priezviská málo používali).

V Machulincach sa im 1. októbra 1635 narodil syn Ján, ktorý dostal krstné meno pravdepodobne po otcovi. Podľa horeuvedenej literatúry sa narodil ako tretie dieťa svojich rodičov. Ako 7-ročného ho k sebe zobral Juraj Selepčéni – Pohronec, vtedy už ostrihomský kanonik so sídlom v Trnave. Malého Jána dal do škôl a po gymnaziálnych štúdiách študoval právo na Trnavskej univerzite.

Po štúdiách sa stal sekretárom a tajomníkom Juraja Selepčéniho – Pohronca, ktorý sa v roku 1648 stal nitrianskym biskupom a v roku 1666 ostrihomským arcibiskupom.

V roku 1661 sa Ján Maholányi stal tajomníkom uhorskej kráľovskej kancelárie. Jeho sídlom bola istý čas aj pevnosť Leopoldov (súčasná väznica), ktorú dal vybudovať cisár Leopold I. v roku 1665 a mala slúžiť proti tureckým nájazdom.

Juraj Selepčéni veľmi rád chodil do svojho rodného kraja. Keď v roku 1655 navštívil Tesárske Mlyňany, odkúpil starý tesársky háj, v ktorom sa nachádzala kaplnka Zvestovania. Svojmu tajomníkovi Jánovi Maholányimu dal za úlohu postaviť na tomto mieste letný palác. Stavba bola ukončená v roku 1666 a jednoposchodový  palác bol 30 metrov dlhý s dvoma krídlami zakončenými dvoma vežami. V jednom krídle bola kaplnka Zvestovania Pána.

V roku 1671 prišiel do Tesárskych Mlynian Juraj Selepčéni už ako ostrihomský arcibiskup a miestokráľ Uhorska. V letnom paláci ho privítal Ján Maholányi, ktorý sa mu venoval počas celého pobytu, pri ktorom navštívil mnohé miesta v Požitaví, ale aj v širšom okolí. Bohužiaľ po smrti Juraja Selepčéniho bol palác zničený. V nasledujúcom storočí bol na tom mieste postavený súčasný kostol Zvestovania Pána.

Ján Maholányi mal zásluhu na porážke protihabsburského Wesselényiho sprisahania v rokoch 1664 až 1671, začo ho neskoršie cisár ocenil šľachtickým titulom. Leopold I. z vďačnosti za verné služby nechal zhotoviť drevené sochy baróna Jána Maholányiho a baróna Ondreja Jókayiho, ktoré v 20.storočí dal zrenovovať Mons. Július Gábriš. K obidvom sochám pribudla aj socha Juraja Selepčéniho a všetky tri sochy daroval Kostolu Zvestovania Pána v Tesárskych Mlyňanoch.

V súčasnosti sa sochy Jána Maholányiho a Ondreja Jókayiho nachádzajú na Rímskokatolíckej fare v Tesárskych Mlyňanoch.

Ján Maholányi sa 2. 8. 1671 oženil a jeho manželkou sa stala Judit Péterffy. Mali päť detí (Ignác, Antal, Tomáš, Jozef a Judit).

Juraj Selepčéni – Pohronec dal ešte za života postaviť v Bazilike Panny Márie v Mariazzeli kaplnku sv. Ladislava s požiadavkou, aby ho tam pochovali a pripravil si aj text Epitafu. Keď v roku 1685 zomrel o jeho pohreb sa postaral Ján Maholányi. Jeho meno s poďakovaním je aj v texte Epitafu, ktorý je v Kaplnke sv. Ladislava.

V dokumente Šľachtické rodiny Nitrianskej župy L – Z, 2. zväzok je uvedené, že 14. mája 1686 Jánovi Maholányimu udeľuje cisár Leopold I. vo Viedenskom Novom Meste šľachtický titul barón Johanes de Maholányi. Zároveň mu podaroval erb arcibiskupa Juraja Selepčéniho.

Na pozvanie Juraja Selepčéniho prišla v roku 1672 do Bratislavy rehoľa Milosrdných bratov. V roku 1690 dal z vlastných prostriedkov Ján Maholányi postaviť pre rehoľu kostol, ktorý bol 13. mája 1692 vysvätený ako Kostol Navštívenia Panny Márie.

V roku 1693 sa Ján Maholányi stáva vo Viedni dvorným radcom, neskoršie kancelárom cisára Leopolda I. Túto vysokú funkciu vykonával až do svojej smrti.

Známe slovenské pútnické miesto Marianka bolo obľúbeným miestom Jána Maholányiho a jeho rodiny. V roku 1696 knieža Pavol Esterházy a dvorný radca barón Ján Maholányi dali postaviť v Marianke Kaplnku Svätej studne. Rotundová kaplnka bola postavená nad prameňom, kde ako sa uvádza, bola nájdená zázračná soška. Voda z prameňa je privádzaná pred kaplnku, kde si ju ľudia naberajú. V kaplnke na strope je na jednej z malieb zobrazený aj Ján Maholányi so svojou rodinou.

Ján Maholányi zomrel 11. apríla 1699 vo Viedni, pochovaný je v krypte Kostola Navštívenia Panny Márie v Bratislave, kde sa pod barokovou kazateľnicou nachádza aj pamätná tabuľa. Kostol sa nachádza na námestí SNP a známy je aj ako kostol milosrdných bratov.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
september 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Počet návštev

TOPlist