Prezidenti v Topoľčiankach

 

„S určitou trémou som vstúpil do prezidentského vozňa, ale po predstavení a podaním rúk tréma odpadla a dali sme sa do rozhovoru“ Ondrej Valach

 

 

Pri príležitosti 95. výročia prvej návštevy prezidenta T. G. Masaryka v Topoľčiankach sa stretol prezident SR Andrej Kiska s prezidentom ČR Milošom Zemanom najprv v rodisku T. G. Masaryka v Hodoníne a potom spolu cestovali historickým vlakom v prezidentskom vozni do Topoľčianok.

Pretože pobytom T. G. Masaryka v Topoľčiankach som sa zaoberal počas môjho 40-ročného pôsobenia na Základnej škole v Topoľčiankach a napísal som aj publikáciu o T. G. Masarykovi, bol som doporučený Prezidentskej kancelárii SR, aby som s pobytom T. G. Masaryka v Topoľčiankach oboznámil aj prezidentov. Po súhlase a mojej dôkladnej príprave som do vlaku nastúpil v Sládkovičove, kde bola jediná zastávka vlaku. S určitou trémou som vstúpil do prezidentského vozňa, ale po predstavení a podaním rúk tréma odpadla a dali sme sa do rozhovoru. Boli aj otázky prečo práve Topoľčianky, kto sprevádzal pána prezidenta a podobne. Pri rozhovore som využil aj autentické fotografie z pobytu T. G. Masaryka v Topoľčiankach.

Tomáš Garrigue Masaryk, doktor filozofie, univerzitný profesor, vedec, bol prezidentom Československej republiky v rokoch 1918 až 1935.

Do Topoľčianok prišiel prvýkrát v roku 1923 a potom chodil na letný pobyt pravidelne každý rok až do roku 1933, kedy sa mu zhoršil zdravotný stav. Spolu s ním chodila do Topoľčianok aj jeho dcéra Alica Masarykovásyn Ján. V Topoľčiankach prijímal rôzne diplomatické návštevy a členov vlády na čele s predsedom vlády.

Vôbec prvýkrát prišiel T. G. Masaryk do Topoľčianok 29. júla 1923. Pricestoval osobitným vlakom s celým sprievodom. Prezidenta privítal richtár Topoľčianok Karol Števula a vtedajší minister pôdohospodárstva, do pôsobnosti ktorého kaštieľ patril, Dr. Milan Hodža. Vojaci, ktorí doprevádzali prezidenta ako čestná stráž, boli ubytovaní v budove nazývanej Hradná stráž.

Na lúkach Lazy bolo zriadené dočasné poľné letisko. Niektoré návštevy prichádzali lietadlom, iné vlakom a potom sa zo železničnej stanice do kaštieľa presúvali kočom. Snehobiele kone privážali politikov, diplomatov a cudzích hodnostárov.

Do Topoľčianok prichádzala aj druhá dcéra T. G. Masaryka Oľga Masaryková – Revilliodová, jej manžel MUDr. Henry Revilliod a ich deti, prezidentovi vnuci, Herbert a Leonard.

Častým návštevníkom prezidenta bol známy český spisovateľ Karel Čapek.

Masaryk sa zdravotne udržoval striedmou stravou, abstinenciou a jazdou na koni.

Najčastejšie nosil sako s voľným límcom, ktoré malo podobu vojenskej uniformy, nohavice tzv. rajtky a k tomu kožené čižmy. Veľmi rád nosil čiapku tzv. furažku, akú nosili čsl. legionári. V mladšom veku sa venoval aj poľovníctvu, ale ako prezident sa tejto záľube vyhýbal.

Vzácne voľné chvíle trávil aj so svojimi najbližšími. Fotograf ho zachytil ako sa v úlohe starého otca člnkuje s vnukmi na rybníku v parku, či ako hľadá zatúlanú loptu v kanáli.

Keď prichádzal prezident do Topoľčianok, všade bol srdečne pozdravovaný. V Zlatých Moravciach bola vždy plná železničná stanica ľudí, aby pozdravili T. G. Masaryka. Nebolo to inak, ani keď prechádzal cez Zlaté Moravce na koči alebo autom.

V roku 1924 sa cestou z Arboreta Mlyňany prezident spolu s predsedom vlády A. Švehlom zastavili v Chyzerovciach. Bolo to na hodovú nedeľu, vonku hrala hudba a na dvore bola zábava. Vzácnych hostí pozval richtár Jozef Zlatňanský na návštevu, kde sa zdržali asi 30 minút.

Prezident často navštevoval obec Skýcov, kde sa zaujímal o pálenie vápna vo vápenných peciach. V obci Obyce v sprievode predsedu vlády Antonína Švehlu nahliadol do rozpočtu a dal si vysvetliť hospodársky stav obce. Tu chodil často k Drienovej studničke, kde sa vždy napil známej kyselky. V Machulinciach mal obľúbené miesto nad obcou, pod horou, kde sedával pri starej divej hruške. Odtiaľ bol krásny výhľad na celé horné Požitavie. Rád sedával aj pod starým dubom na Pieskoch.

Najobľúbenejším miestom prezidenta bol hrad Hrušov a najčastejšie chodieval na lúku pod zrúcaninou hradu, kde bol vzduch najčistejší a pohľad na okolité lesy priamo majestátny. Prichádzal sem na koči, ale častejšie na koni, na ktorom jazdil aj v pokročilom veku.

Na prezidenta T. G. Masaryka zostali v Topoľčiankach a v okolí tie najkrajšie spomienky. Nie náhodou už 19 dní po jeho smrti bol odhalený pomník na lúke pod Hrušovom. Za účasti širokej verejnosti pomník odhalili skauti 3. októbra 1937. Na mieste stojí po úprave dodnes.

Sochu T. G. Masaryka v životnej veľkosti nájdeme aj vo vstupnej hale topoľčianskeho kaštieľa. Umiestnená tu bola 10. marca 2001 za prítomnosti českého veľvyslanca na Slovensku Rudolfa Slánskeho a pod patronátom prezidentov Václava Havla a Rudolfa Schustera. Socha T. G. Masaryka je dielom českého umelca Otta Guttfreunda a v rokoch 1929 – 1939 stála pred vtedajším krajským súdom v Nitre. V roku 1939 sochu odstránili a ukryli. Český spolok na Slovensku ju v roku 1998 našiel a spolu s občianskym združením Topolchen Parvum ju umiestnili v topoľčianskom kaštieli.

Zostal aj prezidentský apartmán, dodnes zariadený tak ako pôvodne, s možnosťou ubytovania. V jeho bývalej pracovni je dodnes starý telefónny zoznam Prahy a stôl, za ktorým prezident úradoval.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Počet návštev

TOPlist