Pútnické miesta v Krakowe

 

 

Poľsky Krakow je známe historické mesto preslávené kráľovským hradom Wawel a pamätihodnosťami na historickom námestí.

 

Tisíce Slovákov putuje na znám pútnické miesta v Poľsku. Pri tohoročnom, už v poradí deviatom, našom pobyte v Charitnom domove v Dolnom Smokovci sa nám naskytla možnosť cestovať autom do poľského Krakowa. Aj keď bola cesta preplnená autami, za dve a pol hodiny sme prišli do nášho cieľa.

Poľsky Krakow je známe historické mesto preslávené kráľovským hradom Wawel a pamätihodnosťami na historickom námestí. V posledných desaťročiach sa pútnickým miestom v Krakowe stali Lagiewniky.

Kaplnka s milostivým obrazom Milosrdného Ježiša, s hrobom sv. Faustíny a kláštor kongregácie

Kláštor Kongregácie sestier Matky Božieho Milosrdenstva v Krakowe siaha do roku 1891 a odvtedy sa rozvíjal. Známym sa stal hlavne tým, že určitú dobu tam žila aj rehoľná sestra Faustína. V roku 1968 vtedajší kardinál Karol Wojtyla zaradil rehoľnú kaplnku medzi pútnické chrámy Krakovskej diecézy a 1.novembra 1992 ju kardinál František Macharský úradným dekrétom vyhlásil za Svätyňu Božieho milosrdenstva. Táto kaplnka s milostivým obrazom Milosrdného Ježiša a s relikviami sv.sestry Faustíny je dnes srdcom celého komplexu pútnického miesta v Lagiewnikoch.

Bazilika Božieho milosrdenstva

Rastúci počet pútnikov každoročne prichádzajúcich do svätyne v Lagievwnikoch bol podnetom na myšlienku vybudovať omnoho väčší chrám na tomto mieste. S výstavbou nového chrámu sa začalo 22.októbra 1999 a 17.augusta 2002 bola bazilika posvätená Svätým Otcom Jánom Pavlom II.

Bazilika je dvojpodlažná. V hornom podlaží je priestor pre takmer päťtisíc pútnikov. V dolnom podlaží je niekoľko kaplniek, medzi nimi aj slovenská Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. Na jednej bočnej stene je slávny Magnificát napísaný nielen v slovenčine, ale aj v hlaholike, gréčtine a v ďalších jazykoch. Na zadnej a druhej bočnej stene sú maľby siedmich bolestí Panny Márie a nechýbajú tu ani naši vierozvestovia sv.Cyril a Metod..

Zo 78 m vysokej impozantnej veže baziliky je prekrásny výhľad na mesto a jeho okolie.

Centrum svätého Jána Pavla II.

Postavené je v blízkosti baziliky na mieste, kde stála chemická továreň, v ktorej mladý Karol Wojtyla počas vojny pracoval. Ústrednou stavbou je tu Chrám Sv. Jána Pavla II. s podzemnou kaplnkou relikvií. Kostol je postavený v osemhrannom tvare.

Nad hlavným vchodom je latinský nápis Nebojte sa. Otvorte Kristovi dvere dokorán.

Nad oltárom, podobne ako takmer na všetkých osmich stenách kostola, sú obrazy vytvorené mozaikou svetoznámeho jezuitu známeho pátra Marka Rupnika.

V centre sú aj ďalše objekty ako múzeum venované životu a pôsobeniu Jána Pavla II., dom pre mládež, exercičný dom s kaplnkou, meditačno- rekreačný park a ďalšie objekty.

V Krakowe je skutočne čo obdivovať a jeden deň len málo postačuje na jeho prehliadku, môžu sa však vidieť aspoň tie najkrajšie miesta tohto známeho mesta.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Počet návštev

TOPlist