Spomienková slávnosť v Zlatých Moravciach

 

Synagóga prežila v pokoji až do vojnových dní, kedy ju vyrabovali príslušníci HG. Bombardovanie mesta prežila a svoju funkciu plnila do roku 1942.

 

 

Z príležitosti 90. výročia otvorenia ortodoxnej synagógy bola 13. septembra 2017 v Zlatých Moravciach spomienková slávnosť a na budove dnes už bývalej synagógy bola odhalená pamätná tabuľa.

Ortodoxná synagóga bola postavená na vtedajšej Irminej ulici, dnes Štúrova ulica. Slávnostné vysvätenie synagógy bolo 13. septembra 1927. Postavená bola vo veľmi krátkom čase, za jeden rok, hoci by sa nezdalo, ale potrebná suma 250 tisíc korún sa nie ľahko hľadala. Veľká podlhovastá budova s vysokou škrídlovou strechou bola dlhá 23,6 m, široká 13,2 m a vysoká 8 m. V hornej časti bol balkón, na ktorom počas modlitieb stáli alebo sedeli ženy. Na prízemí boli muži a pred lavicami sa nachádzal drevený pult, z ktorého sa čítalo a vysvetľovalo Písmo. Zvitky Písma boli uchovávané v drevenej skrinke, ktorá sa volala Aron Ha-Kodeš. Vchod do synagógy nebol z ulice, ale od rabínovho domu.

Synagóga prežila v pokoji až do vojnových dní, kedy ju vyrabovali príslušníci HG. Bombardovanie mesta prežila a svoju funkciu plnila do roku 1942. Neskoršie bola zatvorená a v roku 1951 sa začala prestavba synagógy na telocvičňu, ktorá je tam dodnes.

Na upravenej prednej časti synagógy bola umiestnená pamätná tabuľa.

Po odhalení tabule sa hostia a všetci prítomní presunuli na novoupravený neologický cintorín.

Po budapeštianskom kongrese (16. december 1868), keď sa židovské obce Uhorska delili na ortodoxné a neologické, sa Zlaté Moravce prihlásili k neologickému smeru. Neskoršie vznikla v Zlatých Moravciach aj ortodoxná obec. Preto boli v meste dve synagógy a aj dva cintoríny.

Neologický cintorín sa nachádza na západnej strane mesta, za železničnými koľajami, vedľa Martinského kopca. Celý areál cintorína bol chránený vysokým kamenným múrom.. Podľa odhadu sa na cintoríne nachádzalo vyše 500 náhrobných kameňov zo sivého alebo čierneho mramoru a z lešteného kameňa. Náhrobky boli zväčša bez výzdoby. Nápisy boli v maďarčine, hebrejčine, nemčine ale aj v slovenčine.

Za posledných 50 rokov bol tento cintorín značne zdevastovaný, náhrobné pomníky pováľané a takmer polovica z nich už aj chýba. Obradná miestnosť pri tomto cintoríne bola v ruinách. Vďaka obetavým ľuďom bol tento cintorín zmenený na nepoznanie, pomníky postavené, vyčistené, celý areál krásne upravený.

Obradná miestnosť bola úplne zrekonštruovaná a v jej miestnosti bolo zriadené múzeum. Zásluhu na obnove cintorína a obradnej miestnosti má OZ Zmena na čele s Ľudovítom Chládekom.

Slávnostného otvorenia upraveného cintorína a obradnej miestnosti sa zúčastnil veľvyslanec Izraela v SR, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku, rabín Bratislavy, rabín Piešťan, primátor Zlatých Moraviec, poslanci mestského zastupiteľstva a mnohí občania. Prítomní boli aj príbuzní pochovaných na tomto cintoríne.

Počas slávnosti bola odhalená aj pamätná tabuľa na pamiatku židovských občanov Zlatých Moraviec, ktorí zahynuli počas holokaustu.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Počet návštev

TOPlist