Víla Žitava pri prameni našej rieky

 

„Víla Žitava“ autorom sochy je známy umelecký rezbár, výtvarník a pedagóg PaedDr. Miroslav Polák z Nitry, narodený v obci Vlkas

 

 

Obec Veľká Lehota pripravuje výrazné označenie prameňa Žitavy, ktorý sa nachádza v katastri jej obce. Po majetkoprávnom usporiadaní pozemkov plánuje pri označenom prameni postaviť drevený prístrešok, v ktorom bude umiestnená socha v životnej veľkosti s názvom „Víla Žitava“. Autorom sochy je známy umelecký rezbár, výtvarník a pedagóg PaedDr. Miroslav Polák z Nitry, narodený v obci Vlkas, kde Žitava bola rieka jeho detstva.

Na soche je zvýraznená modrá stuha v tvare písmena S, čo znázorňuje rieku Žitava od jej prameňa až po obec Martovce, kde sa v starom koryte vlieva do rieky Nitra.

Miroslav Polák namaľoval aj cyklus Žitava, čo predstavuje 25 obrazov, každý jeden obraz znázorňuje obec, ktorou Žitava preteká. Obrazy predstavujú tieto obce :

Veľká Lehota, Malá Lehota, Jedľové Kostoľany, Obyce, Machulince, Žitavany, Zlaté Moravce, Tesárske Mlyňany, Vieska nad Žitavou, Slepčany, Nová Ves nad Žitavou,

Vráble, Lúčnica nad Žitavou, Žitavce, Michal nad Žitavou, Kmeťovo, Maňa, Vlkas, Hul, Uľany nad Žitavou, Dolný Ohaj, Bešeňov, Dvory nad Žitavou, Bajč, Martovce.

Kompozícia jednotlivých obrazov je vytvorená tak, že žena, ktorú symbolizuje rieka Žitava, je zároveň aj jej ochrankyňou. V dolnej časti obrazu sú plody zeme typické pre danú obec – ovocie, zelenina, ryby, huby, obilniny a pod.

Ako hovorí autor „Snažil som sa, aby v každej obci vynikol určitý jedinečný moment, ktorý je dominantou obce a vystihuje ju. Pohľad zhora som použil úmyselne. Umožnil mi zachytiť budovy, kostoly a pamiatky obce z nadhľadu“.

Zarámované a paspartované obrazy sú ako stála expozícia vystavené v sále kultúrneho domu Veľká Lehota, kde sa zatiaľ nachádza aj socha Víla Žitava.

Okrem sochy a obrazov pripravil Miroslav Polák aj reprezentatívnu knihu, kde na kriedovom papieri formátu A4 sú fotografie uvedených 25 obrazov. Autorom textu o rieke Žitava v úvode knihy je známy požitavský spisovateľ PaedDr. Jozef Trubíni.

Veríme, že socha Víla Žitava sa dostane k prameňu Žitavy, kde bude lákať turistov, aby poznali prameň a obdivovali aj sochu.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

1.foto – socha Víla Žitava

2.foto – Obraz Veľká Lehota

3.a 4.foto – Obraz Zlaté Moravce

5.a 6.foto – Obraz Vráble

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
september 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Počet návštev

TOPlist