Výstavy na Bratislavskom hrade

KDH001

 

Veľká Morava a počiatky kresťanstva, išlo o najväčšiu prezentáciu Veľkej Moravy za posledné obdobie

 

 

Výstavy na Bratislavskom hrade (1.časť)

V polovici októbra som sa dostal do Bratislavy, kde som si rýchlo vybavil osobné záležitosti a ponáhľal som sa na Bratislavský hrad. Vedel som, že sú tam zaujímavé výstavy a chcel som ich vidieť.

Začal som v podzemí Hradu, kde v upravených podzemných priestoroch bola inštalovaná výstava Veľká Morava a počiatky kresťanstva. Po premiére výstavy v Prahe a v Brne, mohli návštevníci obdivovať exponáty z veľkomoravského obdobia aj v Bratislave. Exponáty neboli v takom zoskupení ešte nikdy vystavené, išlo o najväčšiu prezentáciu Veľkej Moravy za posledné obdobie. Vystavených bolo vyše 1400 exponátov, z ktorých prevažná väčšina boli originály – zlaté, strieborné a bronzové šperky (prstene, náušnice, gombíky), ale aj vojenská výzbroj či umelecky a remeselne opracované predmety z kostí a parohov. Nechýbali ani bohato vybavené mužské hroby, ženské hroby, archeologické nálezy stavieb z obdobia Veľkej Moravy. Modely veľkomoravských kostolov a objektov boli zhotovené technológiou živicových odliatkov. Najviac exponátov bolo z Moravy (Mikulčice), zo Slovenska – Ducové, Bojná, Nitra.

Potešilo ma, že na výstave bol aj Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom a vystavená bola aj čiernokľačianska pyxida.

Škoda, že výstava trvala len do 1. novembra 2015.

Ďalšie výstavy na Bratislavskom hrade, ktoré ešte prebiehajú, sú Paramenty, liturgické textílie, Ľudovít Štúr, reformátor slovenskej spoločnosti a Prvá svetová vojna, tragédia, ktorá postihla všetkých. O týchto výstavách budem písať nabudúce.

Cestou z Bratislavského hradu som ešte na Námestí SNP stihol v Dome umenia aj výstavu Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). Výstava originálov ilustrácií knižiek pre deti mala tento rok už jubilejné 50. výročie a návštevníci mohli obdivovať originálne ilustrácie umelcov z 50 krajín sveta včítane 15 umelcov zo Slovenska.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Jedna reakcia na Výstavy na Bratislavskom hrade

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
september 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Počet návštev

TOPlist