Z histórie našich chrámov

 

Zaujíma nás tisícročný románsky Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom. Zvyčajne je datovaný do 11. storočia, ale najnovšie výskumy ho posúvajú do obdobia konca 10. storočia

 

 

Medzi historické architektonické skvosty Slovenska patria predovšetkým kostoly. Nachádzajú sa v každom meste a v každej obci, postavené v rôznych stavebných slohoch a takmer každý v inom období.

K najstarším patria románske a potom gotické kostoly. Zmapovať ich, navštíviť a zapísať ich históriu sa pred rokmi rozhodol Štefan Podolinský. Tak vznikli jeho dve knižky Románske kostoly a Gotické kostoly vidiek. Každá knižka má 128 strán a vydala ich DAJAMA.

Kostoly sú zoskupené v jednotlivých geografických celkoch – Podunajsko, Považie, Ponitrie a pod. Každý kostol začína opisom polohy, pokračuje históriou, súčasnosťou a zaujímavosťami, ktoré sa viažu k jeho výstavbe či výzdobe. Nechýbajú mapky a súčasné fotografie exteriérov a interiérov. Publikácie môžu byť takým sprievodcom po románskych a gotických kostoloch na Slovensku.

Románskych kostolov v knižke je 48 z rôznych častí Slovenska. Občanov regiónu Zlatých Moraviec bude určite najviac zaujímať tisícročný románsky Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom. Zvyčajne je datovaný do 11. storočia, ale najnovšie výskumy ho posúvajú do obdobia konca 10. storočia. Mimoriadne zaujímavé sú staršie nástenné maľby, ktoré sú vzácne nielen na Slovensku ale aj v rámci strednej Európy. Viac sa čitateľ dozvie zo spomínanej publikácie.

Nám najbližšie je aj Dražovský kostolík a Kostol sv. Michala vo Veľkom Klíži, ktorý sa nachádza na miestnom cintoríne. Pôvodne slúžil ako zemepánsky kostol s rozmermi 5,33 m x 3,92 m, teda ide o menší kostol, v ktorom sa v súčasnosti slúžia bohoslužby len príležitostne.

V druhej knižke Gotické kostoly vidiek je zapísaných 48 gotických kostolov zo slovenského vidieka. Pre nás je najbližší chrám v Hronskom Beňadiku, ktorý sa zvykne pomenovať ako gotická perla Pohronia. Jeho história siaha do roku 1075 a rozšírený najmä v 14. a 15. storočí predstavuje jeden z najhodnotnejších gotických chrámov na Slovensku.

V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína relikviu Kristovej krvi. Opáti sa rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia pre túto vzácnu relikviu miestnosť a postavili pre ňu osobitnú kaplnku, v ktorej je uložená dodnes. Budovy kláštora počas storočí dlhý čas chátrali bez opráv. Nákladná obnova kláštora sa začala v roku 1881 a s prestávkami prebieha aj v súčasnosti.

Gotický Kostol sv. Beňadika, opáta a Panny Márie v Hronskom Beňadiku bol 25. novembra 2018 povýšený na diecéznu svätyňu. Počas svätej omše nitriansky biskup Mons. Viliam Judák posvätil nový oltár, do ktorého vložil relikvie svätých Andreja Svorada a Beňadika, patrónov Nitrianskej diecézy. Súčasne oznámil. že Konferencia biskupov Slovenska podporí žiadosť o vyhlásenie tohto chrámu za baziliku minor.

Text a foto: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Foto Gotický Kostol sv. Beňadika, opáta a Panny Márie v Hronskom Beňadiku zdroj Wikipédia tu otvor>>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Počet návštev

TOPlist