Z vianočného Ríma

 

Svätý Ján Pavol II., počas audiencie sa zastavil pri nás a spýtal sa, odkiaľ sme. K odpovedi zo Slovenska sme pridali aj z Topoľčianok, on odpovedal „z Topoľčianok, budem sa za vás modliť“

 

Vianoce, ako najkrajšie sviatky roka, sú po celom svete známe a vítané. Väčšina ľudí hovorí, že najkrajšie Vianoce sú doma. Mnohí cestujú do Svätej zemi, na miesta skutočných udalostí Narodenia Pána, iní chcú vidieť vianočnú výzdobu v Ríme.

17. decembra 1992 som aj ja s manželkou obdivoval pamiatky Ríma a vianočnú výzdobu na Námestí sv. Petra. V tento predvianočný deň sme mali nezabudnuteľné stretnutie s vtedajším pápežom, dnes už svätým Jánom Pavlom II. Náhodne sa zastavil počas audiencie pri mne a mojej manželke a spýtal sa nás, odkiaľ sme. K odpovedi zo Slovenska sme pridali aj z Topoľčianok, on odpovedal „z Topoľčianok, budem sa za vás modliť“. Naša fotografia z tohto stretnutia patrí k našim najkrajším.

Tradícia vianočného stromčeka na Námestí sv. Petra začala len v roku 1982 a odvtedy je pod vianočným stromčekom aj typický Betlehem, vždy z inej krajiny.

Na konci minulého roku boli v Ríme naši najbližší. Na fotografii vidieť 25 metrov vysoký vianočný strom na Námestí sv. Petra, ktorý v roku 2016 pochádzal z talianskeho mesta Trident. Pod ním bol Betlehem, ktorý Vatikánu venovala Malta. Tvorí ho 17 postáv, vrátane zvierat. Zaujímavosťou bola prítomnosť typicky maltskej loďky, ktorá reprezentuje nielen tradíciu rybolovu, ale tiež realitu migrantov, ktorí sa plavia za lepším životom do Talianska. Z Námestia sv. Petra sú pod článkom tri fotografie.

Veľkou udalosťou pre nich bola účasť na Novoročnej svätej omši v Bazilike sv. Petra, kde boli v blízkosti hlavného oltára a bezprostredne aj Svätého Otca Františka.

Ani oni neobišli Lateránsku baziliku, ktorá je na fotografii nielen zvonka, ale aj z interiéru a aj s Betlehemom. Tri fotografie sú aj z Baziliky Santa Maria Maggiore.

Zaujímavý a často navštevovaný je aj Kostol Trinita del Monti Španielske schody, kde je aj zvláštny Betlehem, čo je na posledných dvoch fotografiách.

Na Vianoce v roku 1994 stál na Námestí sv. Petra vianočný strom zo Slovenska z oravskej Zázrivej.

Tohoročný vianočný strom na Námestí sv. Petra, 28 metrový smrek, je z Poľska, z oblasti Mazúrskych jazier. Betlehem darovalo benediktínske opátstvo z oblasti Neapolu. Je v rokokovom štýle podľa najstaršej neapolskej tradície. Jeho scéna s 20 postavami znázorňuje okrem hlavného výjavu aj rozličné skutky milosrdenstva.

Najbližšie zverejníme fotografie aj ďalšich Betlehemov zo známych rímskych chrámov.

Text: PaedDr. Ondrej Valach, Machulince

Foto: Archív rodiny Valachovej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Miroslav Kráľ
Kalendár
január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Počet návštev

TOPlist